Znali ho už Tibeťané. Rakytník má u nás své místo
Znali ho už Tibeťané. Rakytník má u nás své místo
Mám ho na své zahradě a jsem za to rád. Roste, plodí, a co víc, vypadá krásně. O kom je řeč? Hippophae rhamnoides, neboli třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, měla zdravý vzhled a jejich srst nádherný lesklý nádech.
Letošní úroda vypadá nadmíru dobře. Kdykoliv jdu kolem, neodolám a zobnu si 🙂
Rakytník. Citroník severu. Okrasný léčitel u domu. Rostlina budoucnosti. Tak se o něm mluví. A právem.
Rakytník pochází ze střední Asie, kde roste ve stepích, krasových oblastech i říčních údolích. Sibiřské typy jsou vysoce mrazuvzdorné, snášejí teploty kolem minus padesáti stupňů Celsia. Vlastností rakytníků využívalo tibetské, mongolské a indické lidové léčitelství po celé generace. Léčivé látky – vitaminy A,C, E a K1, organické kyseliny a stopové prvky obsažené v plodech podporují imunitní systém, jsou vhodné při rekonvalescenci a mají vysoké biostimulační účinky. Plody obsahují vysoký podíl vitaminu C.
Jediná oranžová bobulka obsahuje denní doporučenou dávku tohoto vitaminu!
Rostlinou budoucnosti je nazvaný proto, že je využitelný celý beze zbytku. Pro náš organizmus jsou zdravé nejen plody, semena, květy, ale i listy, větve, kůra a kořen. Dlouhou dobu byl u nás využívaný pouze jako okrasný či zpevňující keř. V posledních letech se však stále víc a víc ukazuje, jaké významné látky tahle rostlina obsahuje, a tak se výrobci potravin předhánějí ve využívání jeho plodů, z nichž vyrábějí nejrůznější šťávy, džemy a oleje.
Rakytníkový olej je ze všech obsahových látek v tkáních rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy a získává se z plodů Rakytníku řešetlákového lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví. Rakytníkový olej je přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, dále obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, důležité esenciální mastné kyseliny omega-3, 6 a 9. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40 %.
CCa do 14 dní budeme z vlastní úrody vyrábět šťávu. Zásoba nám vydrží až do března, takže bez problému pokryje denní potřebu vitaminu C pro celou naši rodinku.